Ha nem vagy biztos benne, hogy melyik típus lenne a legmegfelelőbb a számodra, bérelhetsz különböző típusokat, így a próbaúton kiderül melyik passzol a legjobban a stílusodhoz. Ha további információra lenne szükséged, keress fel Minket bátran, segítünk a választásban.
Az evezők különféle kivitelben elérhetőek: lehet műanyag, aluminium, fa vagy carbon. Ezek mindegyike persze különböző fogantyúkkal, lapátokkal és nyelekkel. Általános szabály, hogy az evezőnek 12-25 centivel hosszabbnak kell lennie a felhasználónál. Szélcsendben, tükör vízen állítsd hosszabbra az evezőt, míg szörf esetén vedd a nyelet rövidebbre.
A bokapánt egy Velcro tépőzárral ellátott biztonsági heveder, mely összeköttetésben tartja a bokád (vagy a vádlid) a deszkával. A pántok különböző méretekben elérhetőek, az általános szabály az, hogy a deszkádhoz képest ugyanakkora vagy egy hangyányit kisebb méretű pántot használj. Vízbe pottyanás esetén az áramlatok vagy a szél gyorsan el tudja sodorni a deszkát mellőled - főleg vihar esetén. Mindig használd a rögzítést. Ha egy folyón leesel a SUPodról, akkor mire feljössz a víz alól, akár 5-10 méterre is lehet tőled a sodrástól függően. A tavakon sem jobb a helyzet. Szélirányban még gyorsabban eltávolodik tőled a deszka, mintha a folyó sodrása vinné. Nem könnyű a deszka után úszni, főleg ha még az evezőre is figyelned kell! Mindig használd a leash-t.
A karcok és a sérülések töbsége nem a vizen történik - általában szállítás vagy tárolás közben. A SUP táskák védik a deszkát a mechanikai behatásoktól és használatukkal kényelmes a szállítás. Amennyiben felfújható SUPot vásárolsz, ahhoz általában táska is jár a szettben.
A SUPozáshoz is, mint minden vízisporthoz erősen ajánlott illetve legtöbb vízfelületen kötelező a mentőmellény használata. Mentőmellény lehet életmentő, nyaktámasszal, síppal, vastag szivacsozással és lehet CE minősítésű sportmellény. Az evezéskor fontos hogy szabadon tudj mozogni, a mellény ne dörzsölje ki bőrödet. A neoprene mellények első használatokkor sokat nyúlnak, az a megfelelő méret ami elsőre kissé szűk. Ami fontos, hogy a hosszban és hónaljban megfelelő méretű legyen a mentőmellény már új korában is. Széles mentőmellény választékunkban mindenki megtalálja a számára megfelelő méretet.
A SUP evező méretének helyes kiválasztása függ, a személyedtől és attól is, hogy mire szeretnéd használni. Az eveződ hosszának kiválasztását a következő paraméterek alapján érdemes megfontolnod:
A számodra legnagyobb kényelmet és hatékonyságot nyújtó evezőt válaszd.
Szörfözés esetén rövidebb evezővel könnyebben manőverezhetsz a hullámokon.
Túra / verseny SUPozásnál a szokásosnál egy kissé hosszabb evezőt válassz, így nagyobb erőt tudsz vele kifejteni a gyorsabb haladás érdekében.
A legtöbb felfújható SUP állítható evezővel kapható szettben, mert ezek szétszedhetők három részre, így kényelmesebb a szállítás, kisebb helyet foglal a táskában.
Mindig nyugodt, sima vízfelületen, széles deszkával kezdd. A deszkának kényelmesnek és stabilnak kell lennie amikor felállsz rá. Ha nem érzed stabilnak pár próbálkozást követően, amennyiben nem tudsz egyensúlyban maradni, próbáld egy szélesebb, nagyobb deszkával.
Először próbálj meg a sarkaidon ülve evezni, ha ez megy, akkor pedig próbáld ki a térdelő pozíciót. Így sokkal alacsonyabban lesz a súlypontod. Van, akinek elég így 5-10 perc, van akinek több idő kell, de fél óra után szinte mindenki fel tud állni.
A legtöbb deszkához állítható hosszúságú evezőt adnak, csak ne felejtsd el beállítani! Nyújtsd ki a kezed felfelé és egy kicsit előre, az evező markolatának így a csuklódig kell érnie.
Van néhány alap evezési technika, de mindegyik arra szolgál, hogy használd úgy az evezőt, mint egy erőkart. A felső tenyered fogja vezeti az erőkart, míg az alsó tenyered forgáspontként fog viselkedni.
Tipp kezdőknek: oldalváltásnál mindig kéztartást kell cserélni. Ha a jobb oldalon evezel, akkor a bal kezednek, ha a bal oldalon evezel, akkor pedig a jobb kezdnek kell az evező végén lévő markolaton lenni!
Sokan azzal hibáznak, hogy amikor átnyúlnak a SUP deszka másik oldalára evezni, akkor nem cserélik meg a kezek helyzetét. Az egyik kezednek mindig a markolaton kell lennie, mert így pontosabban tudod irányítani az evező deszkához viszonyított szögét. Ez a szög jelentősen meghatározza, hogy milyen irányba fogsz haladni.
Ne lefelé nézzél evezés közben. Nézz ki magad előtt valamilyen pontot (bóját, vagy a túlparton egy fát) és kezdj evezni abba az irányba. Meg fogsz lepődni, mennyivel könnyebb így egyensúlyozni a deszkán!
Az evezés során próbáld használni az egész testedet az evezéshez, ne csak a karjaidat. Ha elsajátítod a helyes technikát, akkor evezés közben a lábad, törzsed és a hátad is dolgozni fog. Így nem is fogsz annyira hamar elfáradni, mintha csak a kezeidet használnád.
Hogyan evezzünk? Fordulás hátrafelé evezéssel
Annak érdekében, hogy a legjobban tölthesd el az időt a SUP deszkádon, fogadd meg a tippjeinket és ne kövesd el a leggyakoribb a hibákat:
MINDIG: tartsd az evezőt egyik kezeddel a tetején a maroknál másikkal a tengelyen.
SOHA: ne fogd az evezőt úgy, mint egy seprűt, két kézzel a tengelyen.
MINDIG: tartsd párhuzamosan a lábaidat, vállszélességben, a lábujjaid nézzenek a deszka orra felé.
SOHA: ne csak a karjaidat használd az evezéshez - hamarabb elfáradsz és nem lesz hatékony az evezésed. Hagyd dolgozni a hátizmaidat, végezze az a munka nagyobb részét.
MINDIG: merítsd teljesen a lapátot a vízbe, húzd meg hosszan és hagyd hogy a hátizmaid végezzék a munkát.
SOHA: ne menj lapos deszkával. Mindig fújd fel a SUPot a megfelelő nyomásra. Ez meghatározza a vízen való síklás minőségét, puha deszkán sokkal fárasztóbb az evezés.
A deszkádat árnyékos, száraz helyen tárold, lehetőség szerint a táskájában. Igaz, hogy a SUP deszkák napos időben való felhasználásra készültek, de az UV sugárzás lerövidíti az élettartamát. A hosszú ideig tartó közvetlen napfény elszíneződést, anyaghibát, az anyag elválását okozhatja.
Ha felfújható SUPod van, tárolhatod teljesen feltekerve a zsákjában vagy csak részben felfújt állapotban. A deszkádat tiszta és száraz állapotban tartsd, ha tengeren eveztél, a sós vizet mindenképpen mosd le róla.
Amennyiben egész télire elrakod, tehát huzamosabb ideig nem használod, a legjobb lazán feltekerni, vagy ha elegendő helyed van, még jobb megoldás, ha hagyod felpumpálva, de a nyomás nagy részét kiengeded belőle. Így kímélheted meg a legjobban! A hosszú hideg téli hónapok sem tesznek kárt a SUP deszkában, még ha fűtetlen helyen is tárolod.
8172 Balatonakarattya, Bakony u. 10.
Telefonon ELŐRE EGYEZTETETT IDŐPONTBAN A HÉT MINDEN NAPJÁN!!!
1112 Budapest, Dió utca7.
Hétfőtől - Péntekig 11:00-17:30 óráig
BIZTONSÁGOS FIZETÉS
GYORS SZÁLLÍTÁS
Minden jog fenntartva © 2024 Domasport SUP Shop